csütörtök, szeptember 22

Költözéseim dacára életem egyetlen állandó pontja mindig megmaradt: a háziorvosom. Minap úgy döntöttem, meglátogatom, úgyis rég láttam. Namármost az orvosi rendelő az a hely, ahol a legtöbb nem-kívánt pillantást vetik egymásra az emberek. Üldögélnek két sorban egymással szemben, mint a verebek a villanypózna drótjain, és nézegetik a fehér falat vagy a tejesített ablaküveget, majd ha azon már az egész koszfolttérképet kívülről fújják, csak elkövetkezik a pont, hogy vigyázó szemeiket egymásra kell vetniük. Először csak a cipőiket (pfujjj, milyen koszos! vagy nézd már, eljött otthoni papucsban!), aztán ruhamustra, alakkritika, és végül a kínos összepillantások. Ezért is jó, ha az ember felfegyverkezik egy másik embertársával, akivel a beszélgetés köntöse mögé lehet bújni, vagy ráérő társ híján, ahogy én is tettem legutóbb, könyvet lehet kézbe venni. - Így legalább nem kérdés, hová helyezd a tekinteted.

Ezzel a megoldással viszont szokatlan tapasztalatokra tehetsz szert. Ahogy én is tettem legutóbb...
A rendelőbe érkezve nyugtáztam, hogy szokásukhoz híven a kartonozó kedves nénijei a rendelési idő kezdete után fél órával még mindig nem kartonoznak. Leültem hát rögtön az ajtó mellé, szemben öt darab idősödő várakozóval. Könyvet vettem a kezembe, hangok alapján - na meg a fektetett ovális látóterembe sétáló lábakból - feltételeztem, hogy összegyűltünk néhányan. És akkor megtörtént a rettenet: kinyílt a kartonozó ajtaja! Balról ezt hallottam, szemből meg azt láttam, hogy mint a keselyűk a dögre, törnek az ajtó felé - és így felém is - az emberek. Megrémültem, de hamar észbe kaptam, hogy hoppá, nekem is törtetnem kell, ha még ma haza akarok érni. Na és ekkor derültek a valódi jellemek: ki a figyelmes és udvarias; ki a közömbös, "csak ne szóljanak hozzám" típus; ki pedig az, aki kiköveteli nekijáró jogait, és még véletlenül sem hagyja megcsorbítani azokat.
Mindegyiket volt szerencsém tapasztalni. Az idős urat, aki elé teljesen véletlenül sodródtam, pedig időben utána érkeztem - s ő mégis mosolyogva jegyezte meg, hogy "Márquez? Hát igen, vannak még értékek a Földön.". Majd az ő ellentettjét: a zsémbes nyanyát, aki hat darabra törte a vállam, miközben elémdübögött ezzel: "Azt hiszem, a kishölgy ráér.". Mire a jólneveltségem hibájából nyeltem egy nagyot, mégis kiült az arcomra egy igen kifejező fintor, ezt látva pedig egy félmosolyt pazarolt rám a Közömbös, akit éppen harmadszor taposott meg a Zsémbes.

A kényszer tehát nagy úr, avagy sok jó ember kis helyen is tömeg.


kedd, szeptember 20

"Idebent épp a semmi terem,
De kiálts csak rám, és én elhiszem:

Ha tiszta szívvel nekilátok,
Hegyek omlanak, s születnek óceánok."

péntek, szeptember 16

Egy hirtelen benyomással indult: sosem láttam még a Tisza-tavat, az Alföld számomra alig látott táj. Úgy éreztem, tetszene, menjünk hát oda! Szervezés, bonyodalmak, huzavona - tán mégse megyünk? Ó, dehogynem, megoldódott minden. Mégis... valahogy végig azt vártam, mikor üt be valami váratlan, mindent tönkretevő fordulat. Én szerveztem, én akartam, nagyon vártuk - biztos, hogy közbejön valami. Aztán eltelt az első, majd a második és végül az utolsó nap. És a fordulat: hogy nincs fordulat. A magam nevében beszélve... felejthetetlen.

Egy hely, ahol megállt az idő. Ahol mindenki köszön az utcán, segít a legutolsó fia-borjának is. Kedvesek, egyszerűek, közvetlenek - a szavak legnemesebb értelmében. Beszélgetés, illat, emlékek.
Igen, emlékek... mert haza kellett jönni.